خوش آمدید! برای فعال سازی امکانات لطفا ورود یا ثبت نام.

توجه

Icon
Error

عنوان جدید ارسال پاسخ
انتخابها
برو به آخرین ارسال برو به آخرین ناخوانده
amini  
#1 ارسال شده : 1398/08/22 03:05:17 ق.ظ
نقل قول
amini

رتبه: Administration

گروه ها: Administrators
تاریخ عضویت: 1393/10/14
ارسالها: 45

تشکرها: 1 بار
شرایط صدور کارت بازرگانی براساس آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات از سوی هیأت وزیران اصلاح و با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده است. براین اساس، اصلاحات ماده (10) آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، موضوع تصویب‌نامه شماره 1395/ ت 16 هـ مورخ 6/2/1373 و اصلاحات بعدی آن به شرح زیر است:
تبصره 3- سقف ارزشی واردات برای اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت‌کننده کارت بازرگانی برای سال اول، پانصد هزار (500.000) دلار و برای سال دوم، دو میلیون (2.000.000) دلار تعیین می‌شود. واحدهای تولیدی دارای مجوز صنعتی (از قبیل پروانه بهره برداری، جواز تاسیس گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسایی) از وزارت صنعت، معدن و تجارت و با عناوین مشابه آن از سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و همچنین، اتحادیه‌ها و تشکل‌های قانونی، صرفاً برای تأمین نیاز تولیدی خود از شمول این تبصره مستثنا هستند.
دارندگان کارت بازرگانی برای سال سوم و پس از آن، در صورت مثبت بودن ارزیابی عملکرد آنها، بدون رعایت محدودیت سقف ارزش مجاز به واردات هستند. برای اشخاص حقوقی بازرگانی معتبر و سایر موارد استثنا شده، رعایت سقف ارزش مذکور صرفاً در صورت تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت یا به پیشنهاد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران و تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت الزامی نیست.
بند 2 به شرح زیر اصلاح می‌شود:
2-1-4. داشتن محل کسب با موقعیت اداری؛ اعم از ملکی یا استیجاری دارای شناسه رهگیری به نام شرکت یا یکی از سهامداران عمده (برای اشخاص حقوقی) و داشتن محل کسب با موقعیت اداری؛ اعم از ملکی یا استیجاری دارای شناسه رهگیری (برای اشخاص حقیقی).
در تبصره جزء (2-1-4) بند (2)، عبارت «بازدید از محل و بعد از عبارت» برای احراز این شرایط اضافه می‌شود.
تبصره‌های (1) و (2) جزء (2-1-11) بند (2) به شرح زیر اصلاح می‌شود:
تبصره 1: گذراندن دوره آموزشی تخصصی آشنایی با تجارت فرامرزی در اتاق‌های بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تعاون ایران برای دریافت کارت بازرگانی توسط اشخاص حقیقی و نمایندگان مسئول از سوی اشخاص حقوقی الزامی است.
دوره مذکور حداقل به مدت 16 ساعت حاوی سرفصل‌های مشتمل بر آثار حقوقی و مالی استفاده از کارت بازرگانی، آشنایی با مقررات صادرات و واردات، مالیات، امور گمرکی، مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاست‌های ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اخلاق کسب و کار اینکوترمز، اعتبارات اسنادی، قانون تجارت و سازمان‌ها و نهادهای داخلی و بین‌المللی مرتبط با تجارت با برخی عناوین دیگر به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد. دوره مذکور با محتوا و مواد آموزشی متناسب با شرایط تجارت بین‌المللی با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت، قابل تغییر است.
تبصره 2- دارندگان مدرک دانشگاهی در رشته‌های تخصصی ذیربط، از شمول این حکم مستثنا هستند. شیوه نامه مربوط شامل تعداد ساعات دوره و سرفصل مباحث و رشته‌های ذیربط به پیشنهاد مشترک اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران و تأیید وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.
تبصره (4) جزء (3-3) بند (3) به شرح زیر اصلاح می‌شود:
تبصره 4- دارندگان کارت بازرگانی حق واگذاری آن به غیر برای واردات را ندارند. در صورت احراز واگذاری کارت، اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تعاون ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند نسبت به تعلیق و یا ابطال کارت اقدام نمایند.
متن زیر به عنوان تبصره (5) به جزء (3-3) بند (3) اضافه می‌شود:
تبصره 5- دارنده کارت بازرگانی و استفاده کننده از آن متضامناً مسئول رد و تسویه دیون دولتی و مالیات مقرر هستند.
6- متن زیر به عنوان تبصره به بند (6) اضافه می‌شود:
چنانچه در طول دوره اعتبار کارت بازرگانی، گزارشی مبنی بر رفتار سوء تجاری دارنده کارت بازرگانی دریافت شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورت احراز توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتاق تعاون ایران (حسب مورد)، می‌تواند تا زمان حصول رسیدگی توسط مراجع ذیربط، نسبت به تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی آن شخص اقدام نماید.
الف- شرایط احراز اهلیت و معیارهای سنجش فعالیت در زمینه تجارت برای متقاضیان صدور کارت بازرگانی:
1- داشتن حداقل ۳ سال سابقه کارت بازرگانی؛ اعم از متصل یا منفصل برای افرادی که بیش از دو سال کارت خود را تمدید نکرده‌اند، به عنوان سابقه فعالیت بازرگانی محسوب می‌شود.
2- ارائه مدارک مثبته مبنی بر مبادرت به امور بازرگانی داخلی یا خارجی که نشان دهنده سه سال فعالیت متقاضیان باشد؛ نظیر یکی از موارد ذیل:
2-1- ارائه تأییدیه مبنی بر سه سال همکاری در امور بازرگانی در بنگاه‌های اقتصادی و تجاری معتبر ( اشخاص حقیقی و حقوقی ) یا ارائه گواهی مربوطه مانند:
* حکم کارگزینی مبنی بر تایید تصدی مدیریت عامل، عضو هیات مدیره، مدیریت بازرگانی یا فروش
* حکم کارگزینی یا ارائه لیست بیمه تامین اجتماعی مبنی بر تصدی کارشناس امور بازرگانی و یا سایر فعالیت‌های مرتبط
2-2- ارائه اظهارنامه مالیاتی
2-3- ارائه پروانه کسب معتبر به نام متقاضی در زمینه‌های مرتبط که از تاریخ صدور آن حداقل ۳ سال گذشته باشد.
2-4- داشتن حداقل سه سال سابقه عضویت فعال، به صورت متصل یا منفصل در تشکل‌های اقتصادی با تایید تشکل مربوطه
2-5- ارائه مجوز صنعتی ماخوذه از وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا سایر گواهی‌های فعالیت از وزارتخانه‌ها و مراجع ذیربط
2-6- داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط اعم از داخلی یا خارجی ( مدیریت بازرگانی، علوم اقتصادی، حقوق، امور گمرکی، صنعتی و تولید)
2-7- سایر موارد به تشخیص کمیسیونی متشکل از دو نفر از اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی و یا اتاق تعاون ذیربط حسب مورد و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت
ب- شرایط احراز محل کسب متناسب؛ اعم از ملکی یا استیجاری :
1- برای کلیه متقاضیان حقیقی و حقوقی، برخورداری از محل کسب متناسب؛ اعم از مسکونی، تجاری و اداری بنا به احراز اتاق‌ها قابل پذیرش است.
1-1- سند ملکی محل کار متقاضی اشخاص حقیقی و دفتر مرکزی اشخاص حقوقی باید قابل شناسایی و مورد تایید اتاق‌های بازرگانی، تعاون و یا تشکل‌های اقتصادی مرتبط باشد.
1-2- در صورت استیجاری بودن ملک و متناسب بودن ملک مورد اجاره برای محل کار، تنظیم اجاره نامه در دفاتر اسناد رسمی و یا بنگاه معاملات ملکی معتبر و دارای کد رهگیری سامانه املاک و مستغلات الزامی است.
1-3- چنانچه سند مالکیت محل کسب به نام مدیرعامل و یا یکی از اعضای هیات مدیره شخص حقوقی باشد، تنظیم اجاره نامه عادی در این خصوص کافی است.
2- صدور و تمدید آن دسته از متقاضیان کارت بازرگانی که نسبت به اجاره نمودن کمتر از شش دانگ و یا یک سهم از چند سهم از یک ملک اقدام نمایند ( برای مثال، یک باب اتاق ) با رعایت سایر مقررات و شرایط و مشروط به اینکه قابل شناسایی باشد، بلامانع است.
3- صدور کارت بازرگانی مربوط به اجاره نامه‌های بنگاهی یا محضری آپارتمان‌هایی که هنوز سند تفکیکی آنها صادر نشده و همچنین، تمدید آن برای یک نوبت بلامانع است.
پاسخ سریع نمایش بخش پاسخ سریع
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
عنوان جدید ارسال پاسخ
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن می باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن می باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن می باشید.

قدرت گرفته از YAF.NET 2.2.0 ALPHA 20141011 | YAF.NET © 2003-2021, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.124 ثانیه ایجاد شد.