خوش آمدید! برای فعال سازی امکانات لطفا ورود یا ثبت نام.

توجه

Icon
Error

انتخابها
برو به آخرین ارسال برو به آخرین ناخوانده
amini  
#1 ارسال شده : 1394/09/14 04:00:15 ق.ظ
amini

رتبه: Newbie

گروه ها: Registered
تاریخ عضویت: 1393/10/14
ارسالها: 6

پاسخ: مهم ترین قراردادهای تجاری که بازرگانان در راستای انجام تجارت نسبت به انعقاد آن اقدام می کنند، از قرار ذیل است:
الف- قرارداد دلالی: قرارداد دلالی قراردادی است که به موجب آن شخصی به عنوان دلال در مقابل اجرت واسطه انجام معاملاتی شده یا برای کسی که می خواهد معاملاتی نماید، طرف معامله پیدا می کند.(ماده 335 قانون تجارت) در واقع قرارداد دلالی قراردادی است که پیش از انعقاد قرارداد قرارداد اصلی و با هدف رسیدن به یک قرارداد مطلوب منعقد می شود.

ب- قرارداد حق العمل کاری: قرارداد حق العمل کاری قراردادی است که به موجب آن شخصی به عنوان حق العمل به اسم خود ولی به حساب دیگری(آمر) معاملاتی کرده و در مقابل حق العملی دریافت می دارد.(ماده 357 قانون تجارت) این قرارداد با هدف تجارت بی نام و نشان تأسیس شده است. بنابراین اگر کسی بخواهد به امر تجارت بپردازد ولی نام و نشانی از وی وجود نداشته باشد، نسبت به انعقاد قرارداد حق العمل کاری اقدام خواهد نمود.

ج- قرارداد عاملی(نمایندگی): قراردادی است که به موجب آن شخصی به عنوان نماینده دیگری با نام و به حساب وی معامله می کند. طرف قرارداد با نماینده می داند که نماینده برای دیگری قرارداد منعقد می کند و با انعقاد این قرارداد، تعهد برای طرفین اصیل قراداد ایجاد می شود. این قرارداد غالباً بین اشخاص و شرکت های تولید کننده منعقد می شود و هدف آن فروش محصولات تولیدی با کمترین هزینه برای تولید کننده است. چرا که در قرارداد نمایندگی یا عاملی، شخص نماینده نسبت به تجهیز نمایشگاه یا فروشگاه، بازاریابی محصولات، فروش و ... اقدام می کند و طرف مقابل تعهد می کند که محصولات خود را به صورت امانت در اختیار نماینده قرار دهد. در قراردادهای نمایندگی انحصاری، آمر متعهد می شود که در حوزه جغرافیایی تعیین شده، محصولات تولیدی شرکت را فقط در اختیار این نماینده قرار دهد.(بند 3 ماده 2 قانون تجارت)

د- قرارداد حمل و نقل: قراردادی است که به موجب آن متصدی حمل و نقل در مقابل اجرت، حمل اشیاء را به عهده می گیرد. .(ماده 377 قانون تجارت) با توجه به هدف انعقاد قرارداد حمل و نقل که همان سالم رسانیدن کالا به مقصد می باشد، تعهد متصدی حمل و نقل، تعهد به نتیجه است. بنابراین اگر کالا به صورت معیوب به مقصد نرسد، متصدی در برابر صاحب کالا مسئول است مگر این که اثبات کند که عیب کالا در اثر حوادث قهریه اتفاق افتاده یا ناشی از تعلیمات صاحب کالا بوده است.

ویرایش بوسیله کاربر 1394/09/14 04:01:00 ق.ظ  | دلیل ویرایش: مشخص نشده است

کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

قدرت گرفته از YAF.NET 2.2.0 ALPHA 20141011 | YAF.NET © 2003-2018, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0.061 ثانیه ایجاد شد.